Askıda Yemek Nedir?

Askıda Yemek Nedir?

Askıda Yemek Var projesi, ilk olarak Mart 2020 tarihinde, pandemi döneminde en ön safta savaşan sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla hayata geçirildi. Yoğun mesai şartları altında çalışan sağlık çalışanlarının en çok zorlandığı konulardan biri sağlıklı, besin değeri yüksek, taze ve sıcak yemeğe hızlı ulaşabilmek oldu. Zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemde sağlık çalışanlarımıza katkımız olsun istedik ve paketli yemek markası Meal Box’ın desteğiyle, günlük olarak hazırlanan yemeklerin askıya bırakıldığı “Askıda Yemek” platformunu hayata geçirdik.


İçinde bulunduğumuz süreç hepimize birliğe, beraberliğe ve dayanışmaya daha fazla ihtiyacımız olduğunu gösterdi. Bir süre sağlık çalışanlarının yemek ihtiyacını karşılamak amacıyla devam eden projemiz, pandemi döneminde sıcak yemek temininde zorlanan evsiz vatandaşlarımızın sayısının artmasıyla yeniden tasarlandı. Ve barınmadan sonra en büyük sorunu gıda olan evsiz vatandaşlarımızın herkesle eşit şartlarda beslenme hakkına ulaşabilmesi için Çorbada Tuzun Olsun Derneği (ÇOTUN) ile harekete geçtik.


İstanbul’da en fazla evsizin olduğu ilçeleri; Fatih, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli’yi pilot bölge olarak belirledik. Meal Box’ın her gün binlerce abonesine giden, içinde dört çeşit taze yemek bulunan paketlerimizi her sabah düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. Projenin kurucusu olarak, iki yıl süresince askıya bırakılan her dört yemeğe karşılık, çalışmanın devamlılığını gözeterek bir yemek de biz askıya bıraktık ve sürdürülebilirliği sağladık. Kısa sürede çığ gibi büyüyen projemizle sadece 7 ay içinde 45 bin kap yemek dağıttık.


Etki alanımızı daha da genişletmek adına farklı dernek ve vakıfların katkısıyla sürdürdüğümüz projemizi, insanların temel ihtiyaçlarına adil ve eşit şekilde ulaşabilmesi için çalışmalar yürüten Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile daha da güçlendirdik. Bugün, evsiz vatandaşlarımızın yanı sıra, alım gücü olmayan ve yeterli gıdaya erişmekte zorlananların sayısı giderek artıyor. 11 yıldır israf ve yoksullukla mücadele etmekte olan TİDER, gönüllülerimizin askıya bıraktığı yemekleri Gıda Bankacılığı Ağı üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. İstanbul’da 16 farklı kurum ile çalışan TİDER ile bu iş birliğimiz sayesinde, her gün dezavantajlı kişilerin besleyici yemeklere erişimini sağlıyoruz. Böylece yoksulluk koşullarında yaşayan bireylerin en temel hakkı olan beslenme hakkına erişmeleri ve güvenli gıda ihtiyaçlarını karşılamalarını istiyoruz. Dayanışmanın gücüne inanıyoruz.


Dağıtılan Örnek Öğünler